UA RU
Зворотній зв'язок
(056) 785-25-33 Дніпро
(057) 756-25-33 Харків
×

Осипаються листки фікуса, що робити. Причини і методи лікування, якщо фікус скидає листя

Основними причинами осипання дрібнолистих фікусів є стресові ситуації, які виникають від неправильного догляду або не відповідають умовам вирощування, а також під час адаптації, хвороб і наявності шкідників.

Причини осипання листя у дрібнолистих фікусів

Освітлення

Для дрібнолистих фікусів хорошими умовами утримання є освітлення 1000-1500 люксів зовні крони хоча б протягом 3-4 годин на добу, а всередині крони має бути 300-500 люксів.

Кімнатні рослини. Причина осипання листя. фото 1

  1. Недостатнє освітлення. При недостатньому освітленні у рослини порушуються обмінні процеси між листової масою і кореневою системою, в результаті чого фікус скидає ті листи, що не фотосинтезируют через недоотримання світлових хвиль, тобто, ті листи, які не отримують необхідну кількість світла.
  2. Зміна освітлення. Якщо перемістити мелколістний фікус з освітленого приміщення в більш темне, то він почне обсипатися через кілька днів. В першу чергу будуть порушені процеси фотосинтезу і обміну речовин в самих затемнених частинах фікуса і почнуть обсипатися листя, що знаходяться всередині крони. При цьому, якщо перемістити адаптований фікус з слабо освітленого місця відразу на яскравий (навіть якщо розсіяний) світло, то листя, що знаходяться снаружікрони, можуть вигоріти (біліть, збліднути) і так само обсипатися.
  3. Нерівномірне висвітлення крони. Якщо фікус тривалий час стоїть біля стіни (в кутку і т.п місцях) і його ніхто не провертає (тобто тривалий час висвітлюється лише одна сторона рослини), то рослина постарається наростити якомога більше листя з освітленої сторони. У кращому випадку сторона фікуса, повернена до стіни, просто припинить зростання нових листя і пагонів. У гіршому - осиплеться половина крони.

Листя обсипаються у кімнатних рослин. фото 2

Протяги різкі перепади температур (+ -10 °)

Така неприємна ситуація, як осипання листя фікуса лише з одного боку може бути спровокована протягом. Влітку, коли температура повітря в приміщенні і на вулиці приблизно однакова таке трапляється рідко, але, коли температура повітря за вікном ставати помітно нижче ніж в приміщенні - ймовірність осипання фікуса від протягу збільшується. Особливо небезпечний протяг, коли коріння у рослини мокрі, тобто, відразу після поливу.

Дрібнолисті фікуси. Полив. Фото 3

Полив

Для мелколістних фікусів хорошим можна вважати режим поливу, коли верхній шар грунту встигає просохнути між поливами на ¼-⅓ глибини горщика приблизно за 7-10 днів.

  1. Нерівномірний полив. Коренева система схожа на водопровідні труби і лише на кінцях присутні тоненькі чутливі до вологості волоски, які і вбирають вологу. Вони перші відчувають пересушування грунту і швидше за всіх відмирають. Після цього при рясному поливі рослина не встигає відновити їх і просто "потопає" у волозі, яку не може увібрати. Таким чином, на рослині одночасно можуть бути присутні ознаки і переливу, і пересушування.
  2. Перелив. При постійному перезволоженні (полив до того, як просохне верхній шар грунту), листя стає сіро-коричневого кольору, скручуються, засихають і в кінцевому підсумку обсипаються. Іноді в'януть цілі гілки.
  3. Пересушування. Часте пересихання грунту призводить до осипання зелених, а іноді і яскраво-жовтого листя. Різке зниження вологості повітря. В основному восени, при включенні централізованого опалення, відбувається різке зниження вологості повітря. Бажано в цей період тримати фікуси подалі від джерела тепла. При сухому повітрі кінчики листя підсихають.
  4. Полив холодною водою в теплому приміщенні / поливання гарячою водою в холодному приміщенні тягне за собою проблеми з кореневою системою рослини. При поливі фікуса холодною водою в теплому приміщенні коренева система починає підгнивати, що теж призводить до осипання листя, а далі (якщо запустити і вчасно не припинити поливи холодною водою) зморщування і відмирання цілих гілок і стовбурів. Полив ж теплою водою в прохолодному приміщенні може тільки позитивно вплинути на роботу кореневої системи і м'яко простимулювати рослина до зростання, але так можливо тільки якщо різниця в температурі грунту і води становить не більше 10 ° (а краще 5 ° -6 °). Якщо ж поливати гарячою водою по холодному грунту, то коренева система попросту може зваритися.

Хвороба і зараження шкідниками

Існують кореневі і наземні шкідники. При ураженні наземними сисними шкідниками (попелиця, червець, павутинний кліщ і т.п) на будь-якому етапі зараження мелколистние фікуси скидають листя. Але при ураженні кореневої системи шкідниками рослина починає в'янути все і відразу, це відбувається на останніх етапах і рослина порятунку практично не підлягає.

Хвороби у кімнатних рослин. Фото 4

Також фікуси можуть почати обсипатися від нестачі або надлишку елементів живлення в грунті. Ознаки нестачі мікроелементів в основному проявляються на листових пластинах до початку їх осипання у вигляді плям або ран.

Адаптація

Період адаптації (в залежності від розміру, віку, сорту, рівня стресу, а також нових умов, потужності імунітету тощо чинників) може тривати від кількох тижнів до підлозі року.

Адаптація кімнатних рослин. Фото 5

Адаптація рослини відбувається на клітинному рівні і для цього потрібен час. Наприклад, при тривалому "сухому режимі" (коли вологолюбна рослина міститься в ледь вологому грунті) рослина перебудовує механізми випаровування вологи з поверхні листа таким чином, щоб випарувалося рівно ту кількість, яка може надати коренева система. У цей час клітини, що створюють листову пластину, звужуються. Внаслідок чого при різкому рясного поливу може проявитися водянка (цятки на листках), яка з'являється з-за різкого збільшення кількості води, яку постачає коренева система. Клітини листової пластини просто розриваються. Сильно пошкоджені листя в такому випадку обсипаються. Але якщо в подальшому зберігати рясний полив і не перезволожувати, і не пересушувати грунт, то незабаром активізується багато бруньок відновлення і на місцях кріплення листя, пристосованих до сухого режиму, будуть розвиватися нові листя (або нові гілки, в залежності від рослини), пристосовані до вологішим умов утримання. Подібні зміни відбуваються також при різкій зміні освітлення / температури тощо чинників.

Адаптація у фікусів. Фото 6

Як врятувати рослину від повного скидання листя?

1. Проведіть діагностику і визначте причину

Перевірте рівень освітлення в приміщенні. Щоб виміряти кількість освітлення не обов'язково купувати люксометр, можна просто встановити на смартфон додаток з відповідною назвою і заміряти кількість люксів, прикладаючи смартфон до крони, екраном назовні в різний час доби. Також можна помістити смартфон з включеним додатком всередину крони. При цьому, дані отримані за допомогою програми можуть бути не зовсім точними і краще їх звірити з професійним люксометри.

Пошкоджені листя у кімнатних рослин. Фото 7

Огляньте уважно рослина. Плями на листках, скручування, м'які гілки або стовбур, в'янення листя - ознаки хвороби або неправильного догляду.

Далі, уважно огляньте рослина на наявність зараження шкідником (а де необхідно дивитися - в іншій статті).

Також слід оглянути пошкоджені листя і звірити їх пожовтіння / почервоніння / підсушування і т.п ознаки з ознаками нестачі / надлишку харчування (всі ознаки також будуть зібрані в іншій статті).

2. Очистіть рослина від пошкоджених частин

Жовте листя, сухі (легко кришаться) гілки необхідно зрізати секатором або гострими ножицями. Якщо проблема в переливе і підгнивання кореневої системи необхідно дістати рослина з горщика і обрізати (або зняти пальцями) все м'які (+ темно-коричневі) і сухі коріння (при дотику вони не пружні і відносно легко відокремлюються від живих коренів. Відмерлі коріння стримують розвиток нових , перешкоджають отриманню необхідних поживних речовин, а також містять в собі бактерії і мікроорганізми, що сприяють подальшому поширенню гнилі.

Лікування і профілактика у кімнатних рослин. фото 8

3. Приступите до лікування рослини і профілактиці

Далі необхідно діяти в залежності від причини:

  • Якщо причина в підгнивання кореневої системи, то після очищення допоможе запобігти подальшому гниття обробка коренів стимулятором кореневої системи з фунгіцидом (наприклад, Корневін з фундазолом). Обробка може бути 2 видів - просто присипання порошками кореневої системи і посадка рослини в новий грунт і новий горщик або обприскування або замочування (до 15 хвилин) в розчині.
  • Якщо причиною є шкідник - необхідно влаштувати рослині душ (закривши грунт поліетиленом), змиваючи шкідника. Після підсихання води на листках обробити (обприскати) розчином господарського мила, залишити на рослині до півгодини (не допускаючи повного висихання) і знову змити під душем. Через 2-3 дні оглянути рослина ще раз, якщо шкідник знову з'явився - повторити процедуру, очистити рослину від шкідника і після висихання обробити (обприскати + пролити) інсектоакарицид широкого спектру дії. Через тиждень оглянути рослина ще раз. При виявленні шкідника повторити процес з іншим інсектоакарицид. І так від 3 до 5 тижнів (не більше).
  • Якщо причина в нестачі харчування - підгодувати рослина комплексним добривом в половинній дозі. І повторіть підгодівлю через 2 тижні. (Якщо це відбувається взимку, то 1 разу достатньо).

Профілактика рослин. фото 9

 

Автор статьи: Баран Александра
Фитопатолог компании Флорен

 

Александра
Спеціаліст по рослинах

Потрібна консультація по рослинах?

Залиште заявку та Александра зв'яжеться за вами!

 !!! Ім'я *:
 !!! Телефон *:
 

 

Коментарі

Ещё материалы
Facebook Youtube Instagram