UA RU

Магазини у Києві

Зв'язатися з нами

пр. Перемоги, 70

Графік роботи магазинів:

пн-сб: 09:00-19:30

нд: 10:00-18:00

(044) 333-77-55 (099) 238-26-44

Рослини для вертикального озеленення

Кімнатні рослини корисні – ця теза незаперечна. І чим більше їхня кількість, тим більше користі вони приносять. Відповідь на питання про те, як все ж таки ефективно і компактно розташувати їх у приміщенні - вертикальне озеленення. Жива стіна, вертикальний сад, фітокартина – вміщують до 40 дорослих рослин на 1м2 та допомагають створити відповідний мікроклімат для них, мінімізуючи кількість роботи з догляду.

Структура фітостін

структура фитостен

⬆️ Приклад розміщення рослин у пластикових фітомодулях із проточним поливом.

Механізм життєдіяльності фітостіни простий: рослини розташовуються вертикально, посаджені в спеціальні осередки у вигляді кишеньок або горщиків, одержують воду через загальну систему, необхідні елементи живлення з ґрунту чи живильного розчину та світло від додаткових спрямованих ламп.

Оскільки фітостіну можна назвати замкненою екосистемою, то для всіх її типів є загальні складові:

  • Основа з чіткими межами та рамою.
  • Покриття основи матеріалом, стійким до вологості.
  • Система поливу із ємністю для прийому зайвої вологи.
  • Грунт.
  • Додаткове висвітлення.
  • Рослини зі схожими вимогами до умов утримання.

Також перед установкою потрібно провести підготовчі роботи: продумати, де буде перебувати, який розмір буде кращим, можливість проведення до неї комунікацій (води та електрики), сформувати побажання щодо композиції.

Групи рослин для фітостін

Асортимент рослин для вертикального озеленення настільки великий, що може задовольнити найдивовижніші побажання. Звичайно, так як полив і освітлення будуть для всієї фітостіни однаковими, краще підбирати види, подібні до вимог.

Встановлення живої зеленої стіни під ключ. Проектування, монтаж та обслуговування.

фитостена из суккулентов

⬆️ Різноманітність сукулентів

Астплениум для фитостены

⬆️ Аспленіум у фітостіні

Це можє бути панно із сукулентів. Мешканці пустельних регіонів Землі (кам'яні троянди, крассули, очитки, хавортії, кактуси сансевієрії, алое) не вимогливі до поливу, але потребують яскравого освітлення близько 14-16 годин на добу.

Вихідці сухих субтропіків (сциндапсуси, шеффлери, хамедореї, кордиліни, ховеї, аспарагуси, нефролепіси, традесканції, хлорофітуми) потребують яскравого розсіяного освітлення та помірного поливу*. Більшість із них відносяться до невибагливих мешканців кам'яних джунглів.

* Помірний полив – коли рослина встигає просохнути між подачами води на ⅓-½ глибини горщика.

Мешканці вологих субтропіків (адіантуми, аспленіуми, аспарагуси) відрізняються тіневитривалістю та відносною вологолюбністю. Полив для них потрібний досить багатий і відносно висока вологість повітря.

* Достатньо рясний полив - при якому рослини встигають просохнути на ¼-⅕ глибини горщика.

Тропічні рослини (аглаонеми, алоказії, калатеї, маранти, стрілиції, фіттонії, монстери, ріпсаліси, кротони, сингоніуми, циперуси) вважаються невибагливими для вирощування в кімнатних умовах. Але у вертикальному озелененні їм легко організувати необхідні умови. Потребують яскравого рівномірного розсіяного освітлення, високої вологості повітря, дуже рясного поливу, великої кількості добрив, свіжого повітря і високої температури без протягів або перепадів. 

Щоб урізноманітнити зелену стіну можна використовувати або квітучі рослини, або з різнобарвним листям або варієгатні форми (з білими вкрапленнями).

Рослини для фітостіни – особливості розвитку

Всі перераховані вище види поширені для вирощування в системах вертикального озеленення. Але і серед них можна виділити ті, які найчастіше зустрічаються.

Ліани

Епіпремнум. Листя велике з цікавими варіантами забарвлення. Для збільшення кількості пагонів прищипується, завдяки чому чудово тримає чіткість малюнка. Швидко зростаючий*, легко черенкується і укорінюється, добре переживає стресові ситуації, рідко ушкоджується шкідниками та хворобами. Часто використовується у поєднанні з іншими сортами сциндапсусів у монопосадках.

* Швидкість зростання в добрих умовах до 5 листків на тиждень!

Філодендрон лазящий. Компактна ліана з серцеподібним темно-зеленим листям. Добре зберігає контур малюнка, легко черенкується і укорінюється. Може використовуватися як основа малюнка, за рахунок темного кольору та близько розташованого листя створює зелену плоску стіну, на якій виділяються будь-які більш об'ємні види.

Монстера. Крупна ліана з красивим різьбленим листям. Чутлива до перепадів температур і рівномірного поливу. Стійка до захворювань та шкідників. У фітостінах вимагає своєчасної обрізки для збереження пишності куща. Одним з останніх трендів є використання монстери делікатесного сорту Борсіджіана через компактні розміри та мереживне листя.

Ампельні

Аспарагуси та папороті. Створюють враження пухнастої хмари. Пагони та листя після стрижки зупиняється у рості, нові ростуть тільки безпосередньо з кореневища. Дуже рясний полив та вологе повітря – ось секрети безпроблемного розвитку. Можуть пошкоджуватися борошнистим червцем.

Хлорофітум. Листя довге смугасте або зелене. Часто утворює стріли з розетками діток, що не тільки мають високі декоративні якості, а й можуть виконувати функцію нового посадкового матеріалу. Невибагливий, стійкий до шкідників.

Маранта. Красива кольорова але ніжна та вимоглива до помірного поливу та високої вологості повітря тропіканка. Стійка до хвороб, але уражається борошнистим червцем та кліщем. Завдяки незвичайно рухливому листю іноді її називають "травою, що молиться", у фітостінах кілька поруч розташованих представників легко додають фарб та об'єму композиції.

Пальми

Хамедорея. Невеликий кущ, що складається з пір'ястого темно-зеленого матового листя, надає об'єму та легкості будь-якій композиції. Невибаглива, стійко переносить стресові ситуації, але може вражатись кліщем та плямистістю.

Кущі

Калатеї, аглаонеми, строманти. Пишні круглі кущі з середнім довгастим листям різних кольорів. Вимогливі до високої вологості та схильні до ураження шкідниками та хворобами. З них найстійкіші до стресових ситуацій – аглаонеми.

Шеффлера. П'ятилистки на довгих черешках можуть скласти будь-яку гідну компанію. Витривала і відносно невибаглива. Може вражатись борошнистим червцем.

Алоказия. Серцеподібне листя на довгих черешках з цікавим візерунком створює у зеленому панно акцент який хочеться розглядати. Схильна до поразки павутинним кліщем.

Квітучі

Найбільш використовуються для вертикального озеленення – спатифілуми та антуріуми. Вони завоювали серця фітодизайнерів і флористів своєю невибагливістю і тривалим цвітінням, що повторюється. На їх користь відіграє той факт, що кущі не втрачають декоративності після відцвітання.

Інші квітучі кімнатні рослини (орхідеї, каланхое, бромелієві, бегонії, азалії) також можна використовувати у вертикальному озелененні, але з урахуванням того, що після відцвітання вони втрачають декоративність і їх необхідно або замінювати на нові, або прикривати листям сусідів.

Рекомендації щодо догляду за живою стіною

Однією з особливостей зеленої стіни з автоматичними системами поливу та підсвічування є невибагливість у догляді. Основними роботами для підтримки естетично приємного виду фітостіни є:

  • чищення від старого та сухого листя та квітів;
  • обрізання надто довгих пагонів;
  • контроль стану систем життєзабезпечення;
  • внесення добрив під корінь та по листю;
  • огляд рослин на виникнення ознак захворювання;

Невелика рекомендація: пил, що осідає на листя, закупорює пори та порушує їх газообмін та вологообмін із навколишнім середовищем. Щоб стіна довше залишалася здоровою і красивою, час від часу можна протирати і полірувати рослини з гладким листям.

При встановленні вертикального саду не варто забувати, що рослини з віком старіють, втрачаючи декоративний вигляд. Тому додатковим пунктом догляду є омолодження рослин, яке слід проводити раз на кілька років (3-6).

Фахівці компанії Флорен завжди готові допомогти повернути вашій стіні молодість і свіжість, готові виправити навіть запущені ситуації! Звертайтесь ;)

 

 

Автор статті: Баран Олександра
Фітопатолог компанії Флорен

 

Олександра
Спеціаліст по рослинах
Потрібна консультація по рослинах?

Проводимо онлайн-консультації щодо догляду за рослинами.

– Визначимо причини поганого стану
– Скоригуємо полив
– Зможемо визначити наявність захворювань та шкідників
– Підберемо надійні препарати та добрива
– Визначимо помилки у догляді
– Супроводимо у відновленні рослин
– Допоможемо сформувати рослину

Залишіть заявку та фітопатолог зв'яжеться з вами вже сьогодні. Вартість онлайн-консультації – 200 грн.
 !!! ПІБ *:
 !!! Телефон *:
Ещё материалы
Facebook Youtube Instagram