UA RU
Зворотній зв'язок
(056) 785-25-33 Дніпро
(057) 756-25-33 Харків
×

Правильна пересадка кімнатних рослин

Пересаджування кімнатних рослин – процес, від успіху якого залежить стан ваших квітучих і зелених улюбленців. Тому варто серйозно поставитися до цієї процедури та ретельно підготуватися до неї.

 

Коли краще пересаджувати кімнатну рослину?

 

Оптимальний час для цього процесу – весна, коли рослини виходять із стану спокою і на них з'являються перші молоденькі листочки.

Пересадку можна здійснювати в будь-яку пору року, якщо при цьому ви збережете земляну грудку і не пошкодите кореневу систему. Такий спосіб називається перевалюванням. Новий горщик для рослини в цьому випадку має бути на кілька сантиметрів в діаметрі більшим, ніж попередній.

Не варто пересаджувати квіти під час викиду ними суцвіть, бо це викличе опадання бутонів, зав'язі і вже розкритих квіточок. Також не рекомендовано влаштовувати цей захід під час стресу або хвороби рослини, яка викликана гниттям кореневої системи. Пересадка в таких випадках може різко погіршити і без того важкий стан.

Не турбуйте свої рослини в період спокою, коли немає бурхливого росту коренів, які не зможуть швидко відновитися після ушкоджень.

 

Місячний календар: сприятливі дні для пересадки

місячний календар квітникаря 2015: оптимальні дні пересадки кімнатних рослин

Місячний календар квітникаря – це ще один важливий орієнтир, за яким можна робити пересадку рослин. У ньому містяться дати, які допоможуть зробити цю процедуру вчасно, не завдавши шкоди рослині:

 • Під час молодика захід рекомендовано відкласти, у цей період можна тільки поливати рослини, видаляти засохлі гілочки. Навесні 2015 року – це 20 березня, 18 квітня і 18 травня.
 • Зростаючий місяць – найкраща фаза для пересадки, тому що в цей час всі корисні речовини активно циркулюють в надземній частині рослини. Будь-які маніпуляції підуть винятково на користь. Місяць продовжує рости приблизно 12 днів, тому часу на пересаджування буде достатньо.
 • Для того щоб ваші рослини без проблем змогли прижитися на новому місці, обов'язково врахуйте і зодіакальний фактор. Зростанню сприяють такі знаки: Ваги, Рак, Телець, Риби і Скорпіон. Місячний календар квітникаря за 2015 рік обіцяє молодий місяць у цих знаках: 27, 27 березня, 24 червня, 24 липня, 22 серпня, а також 18 грудня.

 

Зверніть увагу: червоним позначені дні, коли не слід займатися пересадкою, зеленим - 12 днів після - настійно рекомендовано.

Чи варто займатися пересадкою рослин, придбаних у магазині?

 

Не варто поспішати пересаджувати кімнатну рослину, недавно куплену в магазині. Тривале транспортування, зміна умов утримання протягом останніх днів вводить будь-яку рослину в стан стресу.

Після придбання необхідно дати рослині трохи часу (кілька тижнів чи місяць) на звикання до нових умов життя: температури, освітлення, вологості та якості води. Пересаджування кімнатних рослин, придбаних в магазині, актуальне тільки після повної адаптації.

Якщо ж ви купили квітку восени або взимку, не турбуйте її хоча б до середини лютого, інакше ви тільки нашкодите ій.

 

Грунт для пересадки: переваги магазинного субстрату

 

 

Практично у всіх сучасних квіткових магазинах можна знайти суміші на основі торфу з доданим до нього вапном. Також до складу суміші можуть входити крихта полістиролу або хлопкомінеральна вата, які підвищують здатність ґрунту утримувати вологу і пропускати достатню кількість повітря.

Ви можете зробити вибір між ґрунтом, що містить дернову землю, або ж торфом. Залежно від мінеральних речовин у ґрунті, він може бути призначений для висівання, вирощування молодих або доросліших рослин.

Пересадка потребує наявності спеціальних сумішей, які призначені для певного виду рослин. Їх також можна придбати в магазині, так як самостійне приготування правильного ґрунту практично неможливе. Приміром, ґрунт для кактусів (правий знизу) містить багато піску, субстрат для орхідей (правий зверху) складається з соснової кори і деревного вугілля, для азалій потрібен ґрунт з високим рівнем кислотності.

 

Вибір хорошого горщика: розмір і матеріали

 

Підібраний горщик має бути ширший за попередній на 3-4 см. Якщо ж вазон трохи вищий за попередній – не страшно, бо зайвий простір можна засипати дренажем.

Горщики виробляють переважно з кераміки і пластику. Багато хто віддає перевагу пластиковим виробам, так як вони легкі і не б'ються. Окрім цього вони вирізняються цікавим дизайном, тому саме їм віддають перевагу під час придбання в офіси, галереї, виставкові центри.

 

Деякі фірми навіть розробили пластикові горщики з розумною технологією автоматичного поливу рослин, тому ви зможете не турбуватися про те, що забудете вчасно полити свої квіти.

 

Також горщики із пластику представлені в широкому асортименті – різноманітність форм і колірних рішень дає відмінну можливість підібрати саме ту ємність для рослин, яка ідеально впишеться в уже створений дизайн приміщення.

 

Поетапне пересаджування кімнатних рослин

 

Щоб виконати весь процес правильно і не нашкодити своїй рослині, варто робити все поетапно і ретельно, тоді пересадка пройде легко:

 • охопіть руками рослину в середній частині і, потягнувши догори, вийміть з горщика. Коли рослина не виймається, є два варіанти: якщо горщик з м'якого пластику, помніть його; якщо керамічний - добре пролийте водою і через 5-10 хвилин спробуйте дістати рослину знову;

 • уважно огляньте коріння. Якщо виявите пошкодження (гниль, всохлі відростки), видаліть з допомогою секатора або ножа, попередньо продезинфікувавши спиртом. Так само можете обробити коріння стимулятором росту, приміром "Корневіном";

 • приготуйте горщик, у який будете пересаджувати. Він має бути на 3-4 сантиметри глибшим і ширшим за попередній; 

 • залежно від обсягу горщика, на дно насипте завтовшки 2-5 см дренажу. Краще всього використовувати керамзит (обпалена глина), оскільки він натуральний. Так само можна використовувати пінопласт, але він синтетичний матеріал і може виділяти шкідливі речовини в ґрунт;

 

пересадка кімнатних рослин

 • Для рослин з невеликою кореневою системою (аспідістри, маранти, эпіпремнуми) і всіх сукулентів шар дренажу слід зробити товщим. Для квітів, корені яких ростуть всередину горщика, достатньо стандартного шару;

 • поверх дренажу насипте шар свіжого ґрунту. Примірте, чи достатньо цього шару рослині. Для цього візьміть рослину і поставте в новий горщик. До поверхні має залишатися кілька сантиметрів. Якщо рослина пішла надто глибоко, досипте необхідну кількість ґрунту, добре утрамбувавши його руками. Якщо рослина випирає, видаліть трохи ґрунту або керамзиту до потрібного рівня;

 • якщо шар дренажу і ґрунту підібраний правильно, поставте квітку в горщик по центру і рівномірно засипте. Насипайте невеликими порціями, добре утрамбовуючи пальцями. Дуже важливо не засипати кореневу шийку - місце переходу кореня до стебла. Якщо засипати, то рослина хворітиме;

 • якщо ґрунт, в який ви пересадили рослину, був вологий, то вперше полийте рослину за кілька днів після пересадки. Якщо сухий - відразу після пересадки добре пролийте (читайте також статтю про те, як поливати кімнатні рослини).

 

Пересадка кімнатних рослин: основні правила

Якщо ви хочете забезпечити рослині хороші умови життя, варто прислухатися до професійних порад:

 • дізнайтеся більше про свою рослину, так як багато видів люблять тісні горщики, інші – просторі. Також для кожного виду потрібно певний за складом ґрунт;
 • пересадка послаблює рослину, тому перед цією процедурою потрібно потримати його світлому і теплому місці, захищеному від потрапляння прямих сонячних променів;
 • якщо ви використовуєте старий горщик від іншої квітки, його необхідно ретельно вимити теплою водою і продезінфікувати розчином марганцю.

Основні помилки в процесі пересадки

Намагайтеся уникнути типових помилок, які можуть виникнути під час пересаджування кімнатної рослини

 • У деревних видів не можна заглиблювати у ґрунт кореневу шийку.
 • Не саджайте в дуже великий горщик без спеціального дренажу – квітка буде дуже погано рости. Також це призводить до застою води і загнивання коренів.
 • Не варто підживлювати нещодавно пересаджену рослину різними сумішами, так як це викликає опіки коренів, після яких квітка гине. Зверніть увагу і на те, що готові субстрати, часто містять у своєму складі всі необхідні добрива, які діють поступово.

 

Період адаптації після пересаджування може тривати від трьох тижнів до двох місяців. Визначте своїй рослині постійне місце і продовжуйте виконувати всі рекомендації і правила догляду за нею.

 

Якщо порпатися в землі це не ваша справа, – замовте послугу з пересадки рослин у нас. Як ми працюємо і приблизні ціни дивіться тут.

Замовити консультацію!

Також уточнюйте за телефоном:
(044) 599-25-33
(099) 238-26-44

 

 

 

Автор статьи: Баран Александра
Фитопатолог компании Флорен

 

Александра
Спеціаліст по рослинах

Потрібна консультація по рослинах?

Залиште заявку та Александра зв'яжеться за вами!

 !!! Ім'я *:
 !!! Телефон *:
 

 

Коментарі

Ещё материалы
Facebook Youtube Instagram