Особливості озеленення атріумів
Прагнення наблизити до себе живу природу за умов проживання в кам'яних мегаполісах - цілком зрозуміле бажання людини зберегти зникаючу флору і фауну. Ще в Стародавньому Римі практикували атріумну архітектуру, плануючи у внутрішніх дворах “зимові” сади. Для цього використовували різноманітні арки, перголи, колонади і портики, щоб зелені насадження розросталися в максимально природних диких умовах.
Першою атріумною будівлею, яка стала відома на весь світ, був “Кришталевий Палац” у Лондоні. Це той самий павільйон, збудований для Всесвітньої виставки 1851 року. Примітно, що створював його не архітектор, а професійний садівник Джозеф Пактон, який мав величезний досвід з влаштування оранжерей. Звідси стартував світовий тренд з будівництва будинків зі скляними дахами і розкішними садами всередині. Вже у 70-80-і роки стався бум зведення величезних багатоповерхових готелів, в яких на всю їх висоту були створені озеленені атріуми, що нагадують оазиси в задушливому місті. В них можна було побачити тропічні рослини типу ліан, фонтани і водоспади, інші елементи, що імітують дику природу.
Цікаво, що всередині атріуму готелю «Redisson SAS» у центрі Берліна розташований вертикальний акваріум, який є найбільшим у світі. У ньому живе 2600 рибок, а усередині конструкції розміщений панорамний ліфт, що піднімає публіку до ресторану над скляним майданчиком атріуму.
Як озеленюють атріуми?
Роботи з озеленення усередині конструкції подібні до заходів у типовій оранжереї. Але тонкощі все ж існують, оскільки не всяка рослина буде добре себе почувати в скляному просторі. Спершу флористи і дизайнери створюють проєкт, його називають дендропланом, формують загальну стилістику і вирішують, яке обладнання та озеленення можливе у заданому просторі.
Якщо атріум високий, але вузький, краще застосовувати вертикальні багаторівневі конструкції, підбираючи рослини з виткими погонами або тіньовитривалі квіти. Зручні також підвісні кашпо з ампельними рослинами. У моді також озеленення мохом - це максимально наближає ситуацію до реальної природи.
Вирішіть для себе на етапі планування - чи хочете ви використовувати атріум як зону відпочинку з місцем для релаксу і єднання з природою, або оформляти оранжерею виключно у "дикому" стилі.
Що важливо враховувати при озелененні?
Якщо всередині оранжереї планується поєднання рослин різного континентального походження, подбайте про правильний вибір ґрунту для кожного типу. Також існують рекомендації з облаштування атріумів:
- правильний клімат - вологість повітря, температура і концентрація озону мають контролюватися спеціальними кліматичними установками;
- якщо атріум має кілька рівнів, обов'язково використання конструкцій типу пергол і сходів;
- стіни і дах повинні пропускати максимально багато природного освітлення, а якщо це технічно неможливо, слід застосовувати спеціальний штучне світло;
- вибір рослин повинен здійснюватися тільки спеціалістами у сфері флористики.
Створити проєкт, підібрати квіти і чагарники, визначитися зі штучними конструкціями типу зелених стін і перегородок, водоймищами та іншими елементами атріуму - непросте завдання, яке під силу тільки експертам.
Автор статьи: Баран Александра
Фитопатолог компании Флорен